Roma2 Talimleri...

Roma2 Talimleri...

Merhaba arkadaşlar...

Dün gece talim yaparken dikkat ettim, bayağı zamandır aralıkla da olsa geceleri Roma2 talimleri yapıyoruz.
      Katılım ziyadesiyle iyi oluyor ve bir veya iki arkadaş o an karar verip müsaait olan arkadaşlara teklif yapılarak
      bizleri topluyor.
      Aralıklar la kaç gecedir toplanıyoruz ve çok güzel maçlar çıkarıp eyleniyoruz...
      Neticede bu güzel bir gelişme, el birliği içerisinde felçli bir oyunu tekrar hayata geçirir gibiyiz.
      Uzun zamandır aralıkla da olsa talimlere katılan arkadaşlara teşekkür ederim. Hepimiz için tekrar bu kapıyı açmamıza vesile oldular.

Talimlere az veya çok katılan arkadaşlar...
      Lofa-Erhan
      WoC-Alican
      1453-Çağatay
      1453-Kürşat
      1453-Erdem
      1453-Tuğcan (dün ilk defa katıldı)
      1453-Mehmet
      Klansız bir arkadaş ismini hatırlayamadım.
      Geçenler de yabancı bir arkadaş da katılmıştı.

Sonuçta, hiç yokken iyidir..
      Hepsine eksik olmasın, ellerine sağlık... :thumbup:
      Arzu eden arkadaşlar da varsa katılabilirler...

teşekkür
      Serinin daha önceki oyunlarında örneğin ntwde, yeni arkadaşlar mutlaka eskilerden daha kötü oynuyorlardı. Misalen daha önce etw m2tw'yi mp oynamış oyuncular oynamamış oyuncuları çok daha rahat yeniyordu. Çünkü diğer arkadaşlar basit savaş mantığını icra etmekte genellikle tecrübesiz kalıyorlardı. Örneğin zayıf olduğunuz kanatta düşmanı oyalarken veya geri çekilirken güçlü olduğunuz kanatta düşmanı hızlıca ezmek... NTW'deki çoğu oyunda bu taktiği uyguluyorduk ve yeni arkadaşlar bunu pek farkedemiyorlardı başlangıçta. Rome 2'de ilk defa önceki oyunlarda görmediğim ancak basit savaş mantığını özümsemiş arkadaşlar görüyorum. Belki de önceden de serinin eski oyunlarını oynamışlardı bilmiyorum, ancak kesin olarak gördüğüm şu ki Rome 2 bazı arkadaşların abarttığı kadar kötü bir oyun değil, şu an için oynanabilir seviyede ve zevkli.
      Merhaba

Alican ın fikrine katılıyorum.. Zamanla yapılabilecek bir durum...
      Tabi oynamak, oynamak, görmek, görmek gerekiyor.
      Leblebiyi ''leb'' şeklinde söyleyebildikleri gün iş tamamdır.
      Ayrıca Roma2 artık oynanabilecek hale gelmiş sayılır...
      evet beyler, buyurun görelim bakalım ne kadar ne yapabiliyorsunuz...
      Ama şahsi olarak avatar sistemi gelmedikçe benim için cazibesi olmayacak bir oyun olarak kalacaktır.
      Bakalım Medival3 de ne yapacaklar ve Arena da bu avatar sistemi ile olayı şahsileştirebilecekler mi?
      Göreceğiz...

teşekkür
      ben o kadar katılmıyorum. evet diyer oyunlar için haklısın ama bunda hala düzeltilemiyen bir ai sistemi var ( birimlerin hareketi , carpışması flan filan . pc nin orduları yönetmesinden bahsetmiyorum ). buna en güzel örneğim baskasının yaptıgı şu test 1. de rütbesisi birimler dalıyor ikisinde ful rütbeli dalınıyor . sonuçlar aşagıdaki linkte ;
      steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=267643599
      steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=267643573

shogun da da var idi hatalar diğerlerin de de hatta hala düzeltilemediler duruyorlar ama bu kadar korkunç hatalar değil.
      açıkcası artık hataları aramaktan bıktım en son 1.9 testlerimi yaptım ve aynı tas aynı hamam olduğunu gördüm(iddaa ediyorum cok değişmemiştir ). en basitinden aynı birim birbiri ile carpıstıgında insan sonucun birbirine yakın bekler ucurum fark beklenmez.

Ha ben buraya oyuna kalan son ilginiz kaybolsun diye böyle birşey demiyorum. hatta ölmüş duruma gelen aktivetimizin canlanması lazım ama bana oyun düzeldi yerine oyun zevk verecek seviyeye yaklastı cümlesi daha dogru olur (kusra bakma alican cümlem senin yazdıgın bir çümleye tepki filan değil ben oyun düzeldi denilinci biraz fıttırıyorum )

ayrıca birde arena konusuna gelirsek mehmet abi orada okuduklarım doğrultusunda ne olacagı mübah toplam 3 birim ( her biri 500 askerli ) ile savasa girecegimiz yazılıyor bu da aklıma sadece o birimlerde lvl atlama sekli olacak cagrısımı yapıyor. yanılıyorum diye umut ediyorum.

birde ekstra dan
      http://wiki.totalwar.com/w/ARENA_Offer_Terms_and_Conditions:_Turkish
      na girerseniz oyun promosyonu ile ilgili bilgi veriliyor orada " Eylül 2013’te Greenwich saatiyle ("GMT") 00:00’da başlayacak ve 1 Temmuz 2014’te 23:59’da sona erecektir ("Promosyon Dönemi"). " yazan kısmından anlaşılacagı üzerine temmuz dan sonra arena nın beta sı aktif olabilir yada haberleri gelebilir

aşağıda fazla yer kaplamasın diye buraya editli bir sekilde msj koyuyorum
      su nu düzeltiyim ben AI diyince herkes farklı anlıyor AI dediğin sey sadece pc birim hareket ettirme sekli değildir ( santranç masası ). AI içinde animasyon kısmıda vardır hangi dövüş görseli cıkacaktır. ai kısmında bir birime önden girdiğinde farklı sonuc arkadan girdigin de farklı sonucu saglayan kısımda ai dir ( o birimin tepkisi ) moralinin düşmesi saldırı gücünün azalması vs vs... buna örnek olarak su yolladıgım resimlerdeki ilk resim yeterde artar bile ( adam bende ekli oldugu için ben görebiliyorum sizde ekli olmadıgında görülemiyorsa resm yenilerim ) full köylü birimleri ile 1 tane roma general atlısı 1 tane proteryon muhafızımıdır nedir ona dalıyor sonuc =0 kişi :) ( 3-5 kişi öldürseler gene iyiderim ) yakındıgım ai mantıgı bu

yada basit test yap bunun için mp ciye gerek yok pc ye karsı pc saldıran sende savunan ol aynı devleti al aynı birimi al ( sadece 1 tane ) harita düz olsun oyun basladıgında pc kostura kostura sana saldırır sende aynı sekilde sende ona kostura kostura dal tek farkın formasyonun değişik olsun ( 3 sıralı değil de 5 sıralı olup daha dar olman ). sonuç stabil olmamak ile birlikte ucurum farklılık yaratabiliyor (1.9 da öyle idi ). bu demek istedigim elbet biri kazanacak ama biri 100 birimden 50 sini kaybederkene öbürü 90 nı kaybetmesi mantıklı gelmiyor... ( tw mantıgına aykırı görüyorum )mp atarkene bunu fark etmiyorum sizlerde etmiyorsunuzdur ama replayı seyrettigimde harbi fıttırıyorum oynama istegimi köreltiyor...

evet rakamlar hikayesine bende katılıyorum nereden uydurdukları belli değil. oyun prensiplerini o rakamlarla düzeltmeye calısıyorlar ( sistemi yenilemek yerine ) ve ona göre oyanan bilir sonuç üretmeye calısıyorlar.bizde o rakamlara göre evrim geçiriyor oyun şeklimiz vs vs...

Dieser Beitrag wurde bereits 3 mal editiert, zuletzt von „El Cid“ ()

Test yapılırken AI'ya karşı yapılmaz ki, yapay zekaya iyi diyen çarpılır zaten, o düzelecek gibi değil, ben mp'deki dengelerden bahsediyorum. Yoksa yapay zeka gerçekten rezillik. Yapay zekaya ne gibi bonuslar verildiğini vs.. bilmiyoruz, veya yapay zekanın saldırma savunma algoritmasını da. Dolayısıyla bu testler yapılırken karşıya bir mp oyuncusunu alıp yapılması gereklidir. Aksi halde o testin bir anlamı kalmıyor.

Oyundaki birimler arasında bir denge sağlandı, bunu kasdettim oyun düzeldi derken. Yani oyun ilk çıktığında pike, sonraları melee piyade, sonra shock süvarisi iyiydi. Artık bütün bu birimler iş yapıyor. Sadece oyundaki 2 birim çok fazla etkili, 1- Filler, 2- Chariot, bir de atlı okçu sınırı getirilmesi lazım.

Shock atlısı düzgün charge edince iyi iş yapıyor, ancak uzun süre yakın dövüşte eriyor, olması gerektiği gibi.

Melee atlısı yakın dövüşte kolay kolay erimiyor, ancak ilk charge'da shock süvarisine karşı kayıp veriyor.

Melee piyade diğer her türlü piyadeyi(önden saldırılarda pikemen hariç) kesiyor.

Hoplite vs.. gibi mızraklılar atlılara karşı iyiler, olması gerektiği gibi, pikemen gibi ölümcül değiller atlılara karşı ancak paralarına göre iş yapıyorlar.

Pikemenler olması gerektiği gibi önden saldırılarda çok etkili. Ancak yavaşlar ve formasyon almaları zor, bu da olması gerektiği gibi, 5 metrelik pike ile hızlı hareket etmek çok zordur, ve de düzen almak zaman alır.

Filleri alevli okçu ve pikemen hariç durdurmak çok zor, hele ki atlılar file karşı çok kayıp veriyor. Chariotları da süvari veya pikemen olmadan durdurmak çok zor, onlar da piyadeyi ezip geçiyorlar.

Okçulara gelinceee, okçular diğer birimlere göre bir kademe zayıf. Ancak savaş sonunda süvari ve okçu üstünlüğü sizin yanınızdaysa, o zaman savaş sizin oluyor genelde. Velakin 2v2 3v3 oyunlarda toplamda çok atlı olduğu için koruması çok zor hale geliyor. Siz kendi düşmanınızın atlısını durdursanız bile yanlardan mutlaka saldırılar oluyor ve pek iş yapamıyorsunuz.

Atlı okçuların mutlaka sınırlandırılması lazım, 3 atlı okçudan fazlası gerçekçi değil, göçebeler de bu sınır getirilmeyecekse fiyatlarının arttırılması lazım.

Parthia, Baktria, Seleucids ve Pontusun zayıflatılması lazım, özellikle 750-850 liralık süvarilerin ya parası artmalı ya da biraz zayıflatılması gerekli.

Germen boyları biraz zayıf kalıyor, onlara 1-2 tane sağlam okçu sağlanması lazım. Bir de süvarileri biraz daha etkili olabilir.

Bunun dışında oyunun MP kısmında genel hatlarıyla sıkıntı yok. Gayet de oynanabilir durumda...

CHaaaaargeee !! :)
      Chariot kısmı dışında katılablirim.Chariotlar daha kötü olursa ,ozaman alınmasının mantığı kalmıyor.Oyunda rütbenin gram farkettirmemesi gibi saçmlık var.
      Atlı okçuya asla sınır gelmicek bir oyunda. Oyunda miletlerin birbirine dengesi campaigndeki yakın coğrafylarda yer almaları snır olmalıryla alakalı.Örr Baktrya-partya-göçbeler arasında bir denge var.YAda Roma-Kartaca-Barbar gibi.Sorun göçebedeki sınır deil.göçeb ordusunun ne çıkcağı belli,sıkıntı ne ordu çıkcağaı kestirlemyen çok yönlü ordu çıkaran devletrde.Atl okçu sözlü kurallara kalır
      Merhaba

Çağadaş Arena ile ilgili yazdıkların ilginç sağol ... girdim okumaya çalıştım...
      Doğrusu okurken sıkıldım.. ve pek de anlamadım...
      Ama şu var ki, Shogun2 deki bir avatar sistemi..generali size ait olan... birlikleri size ait olan..
      yetenek kartları size ait olan...bir sistem olmadıkça bu iş zor...
      bunlar bir şekilde olsa ... 3 birlik olsun vs...fark etmez... çünkü orada kendin olacaksın..
      kendini temsil edeceksin... falan, filan... neyse bakalım göreceğiz ne olduğunu...

Orduların birlikleri için bu kadar inceliğe lüzum yok.. sonuçta 4 kültür var ...
      sonuçta fazla fark etmiyor... şu atlı okçuyu fazla takmayın... mesela sınırlama 2 atlı okçuya müsaade ediyorsa varsın 2 atlı okçu olsun..benim için hiç önemi yok..
      2 tane dolaşır durur. muhattab olmam, ben işimi yapmaya çalışırım..sonrasında sıra onlara da gelir...

teşekkür

El Cid schrieb:

yada basit test yap bunun için mp ciye gerek yok pc ye karsı pc saldıran sende savunan ol aynı devleti al aynı birimi al ( sadece 1 tane ) harita düz olsun oyun basladıgında pc kostura kostura sana saldırır sende aynı sekilde sende ona kostura kostura dal tek farkın formasyonun değişik olsun ( 3 sıralı değil de 5 sıralı olup daha dar olman ). sonuç stabil olmamak ile birlikte ucurum farklılık yaratabiliyor (1.9 da öyle idi ). bu demek istedigim elbet biri kazanacak ama biri 100 birimden 50 sini kaybederkene öbürü 90 nı kaybetmesi mantıklı gelmiyor... ( tw mantıgına aykırı görüyorum )mp atarkene bunu fark etmiyorum sizlerde etmiyorsunuzdur ama replayı seyrettigimde harbi fıttırıyorum oynama istegimi köreltiyor...

evet rakamlar hikayesine bende katılıyorum nereden uydurdukları belli değil. oyun prensiplerini o rakamlarla düzeltmeye calısıyorlar ( sistemi yenilemek yerine ) ve ona göre oyanan bilir sonuç üretmeye calısıyorlar.bizde o rakamlara göre evrim geçiriyor oyun şeklimiz vs vs...

Aynı testi multide gerçek bir rakibe karşı yapınca da aynı alakasız sonuçlar çıkıyor mu ? Benim gördüğüme göre sonuçlar benzer oluyor. Yapay zekanın o savaşlarda ne yapacağını gerçekten bilemeyiz. Ne kadar bonus aldığını da, ancak eğer El Cid'in dediği olay MP'de varsa o zaman sorun var demektir. Ancak benim gözlemime göre multideki birimlerde böyle bir sorun yok.

MG schrieb:

Merhaba

Çağadaş Arena ile ilgili yazdıkların ilginç sağol ... girdim okumaya çalıştım...
      Doğrusu okurken sıkıldım.. ve pek de anlamadım...
      Ama şu var ki, Shogun2 deki bir avatar sistemi..generali size ait olan... birlikleri size ait olan..
      yetenek kartları size ait olan...bir sistem olmadıkça bu iş zor...
      bunlar bir şekilde olsa ... 3 birlik olsun vs...fark etmez... çünkü orada kendin olacaksın..
      kendini temsil edeceksin... falan, filan... neyse bakalım göreceğiz ne olduğunu...

orada sadece promosyon ve beta yı kimler oynayacagını söylüyor. betayı tüm rome 2 alanların oynayabilecegini ( mail işi elinde rome olmayanlar için gecerli ) falan filan

promosyonun gecerlilik süresinde hani herkese 15 dolar artı 1-2 zırh kartı filan hikayesinden yararlanabilmek için 1 temmuz son gün deniliyor. dedikodulara göre area ile ilgili haberleri temmuz dan sonra duyabiliriz( bu varsayıma neden son sürenin 3 eylül değilde yanı 1 senenin içermeyişi ...).tabi e3 fuarında hiç bir şekilde arena ile haberler cıkmasnı bekliyorum o da bu hafta 9-10-11-12 haziran ama sega sitesinde arena katılıyor yazmamış :(

nerede ise arastırdıgım tüm sitelerde arena da birmlerin 500 askerden olusacagı ve toplam 3 tane kullanabiecegimiz ister general alırsın yanına ağır atlılar istersen sadece piyadeler alırsın bu sana kalmış.

bu benim varsayım : toplma 3 birim demesi bunun 10 vs 10 savasında düşündüm mü kimin ne alacagını bilmiyorsun bir takım halinde nasıl hareket edilinecek %90 biri saldırırkene digerlerini mal mal bakması sırf o durumdan ordunu bosa yere kaybetmek artı klasik acemi davranısları bir yere kampı kurup tüm gün orada beklemesi vs.vs. (en az 3 dense idi baska gözle bakabilirim)

totalwar forum daki sorulara düzgün cevap verip bilgilendirseler keşke diyesim geliyor ama herşey ne zaman gelecek belli değil.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von „El Cid“ ()

El Cid schrieb:

bu benim varsayım : toplma 3 birim demesi bunun 10 vs 10 savasında düşündüm mü kimin ne alacagını bilmiyorsun bir takım halinde nasıl hareket edilinecek %90 biri saldırırkene digerlerini mal mal bakması sırf o durumdan ordunu bosa yere kaybetmek artı klasik acemi davranısları bir yere kampı kurup tüm gün orada beklemesi vs.vs. (en az 3 dense idi baska gözle bakabilirim)

Merhaba Çağadaş

:D Evet War Thunder gibi olursa komik olur... Bazıları savaşırken aynı takımdam diğerleri mal mal bakması veya saçma sapan işler yapması
      doğal olarak oyundan adamı soğutur. 10v10 olayı bu oyun için saçma ..uçak veya tankı anlıyoruz da... bunda olmaz tabi...
      Ayrıca generali almadan oyuna girmen generali önemsiz bir birim haline getirir... onun yetenekleri orduya güç ve fark katıyordu...
      Anlamıyorum aklın yolu bir ve ortak akıl, ortak bazı temeller düşünüyor da bunlar ne halt yapıyorlar?..
      Basit olarak, general ve birimlerden oluşan ordusu... bu generalin kartlar ile yeteneklerinin olması ve özel birlik yapabilmen bunların yeteneklerini kartlar ile geliştirmen..
      sonra bu orduyla savaşman ve puan, yetenek dalan, filan toplaman..işte bu kadar basit ana hatları...ama gel gör ki işin boku çıkıyor ve...
      bakalım neler yumurtlayacaklar göreceğiz...hayırlısı...

teşekkür

TongYabgu schrieb:

Oyun free to play se 15 doların manası nedir ?Eğer sözde free to play olucaksa c.a. daha şimdiden sözünü bozmuş.Çünkü oyunun paraya dayanmayacağına dair sözlerini okumuştum.

free to play in anlamı oynu oynaman beleş ama atıyorum premium hesap yada özel zırh filan almak istedigimde para ödemen gerek. bu dünya da böyle. onların sözünün tutugu kısım parayı ödeyen savası kazanır olmyacak. atıyorum A birimi vardır nerdeyse ölümsüz birimdir ve obirime parası olanlar ulaşabilir gibi bir hikaye olmayacak.
      Umarım dediğin gibi sadece premium hesap ve özel zırh için olur.Beta ismini kullanarak oyunu çıkardıklarına göre biraz akıllandılar.Çıkardıkları oyun tam yapılmış olmuyor çünkü :)Fakat şimdi de 1 sene falan sürer diye düşünüyorum bu beta işi ve çok eksiklikler olur özellikle de bu kadar erken çıkarsa.Bence rome2 ye daha çok ağırlık verelim.Betadan uzun süre ümit yok :)