Rome 2 Ordularınız

Rome 2 Ordularınız

Evet arkadaşlar bu başlık altında bence izlediğimiz taktiği,ülkeyi ve orduları paylaşırsak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabiliriz.

Devlet:Makedonya,Mısır

Ordu:6 Foot Companion(Hellenic Royal Guards),4-5 Royal Peltast,1 Savaş Fili(Mısır),2 Citizen cav

Diziliş:Öne 6 tane pikemizi yayıp phalanks formasyonuna geçiriyoruz.Onun 1 sıra arkasına 4-5 Royal Peltastımızı yerleştirip en arkaya veya kanatlara da atları yerleştiriyoruz.

General özelliği:Ben tüm general skillerini denedim ancak en beğendiğim commander oldu.
      Saying that I'm BAD, Doesn't make you GOOD.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von „Atakan“ ()

ben misir ordusu olarak genelde 5-6 pikemen ( general pikemen ve komand) 4 agir galatian piyadesi ( paraya ve yapmak istediginize göre cogalabilir yada azalabilir) 3 shocksuvarisi ( oyundaki en iyi ve en dayanikli shocksuvarisi) kalanida stratejime göre harcarim. BU arada eger savastiginiz harita cöl haritasiysa kesinlikle okcu yerine sapanci yani slingers alin, cünki cok daha etkili ve rakip yaklastikca dahada etkili oluyorlar.
       photo woc7_zps1187c360.png
      Warriors of Crom ile 8 sene...

Limite göre merkezde 4-6 pikemen, arkalarında 3-4 peltast, kanatlarda kılıçlı veya mızraklı 4 birim ve geri kalan parayla da biri hafif olmak üzere süvariler.

Pike spamlerini saymazsak bence en etkili ordu budur. Pike birimleri merkezi tutarken yukarıdan gelen mızrak yağmuru karşısında rakip piyadenin hiçbir şansı yok. Taktiğin güçlü tarafı merkeziniz. Zayıf yaraflarıysa arkanız ve kanatlarınız. Eğer rakipte bol süvari varsa peltast ve kılıçlı birimleri savunmak zor olabilir. Birincil amaç, düşman süvarisini oyalamak ve o arada düşman merkezini çökertmek. Ondan sonra maçı kaybetmenize imkan yok. Peltastları kaptırırsanız işiniz zor.

Bu 1v1 taktiğidir fakat takım maçlarında da işe yarar diye düşünüyorum pek test etme fırsatımız olmasa da.
      Annibal parazit yapmak istemem ama rakip aynı sayıda pike+peltast ve daha fazla süvari ile senin taktiği tehlikeye atabilir.Kullandığın taktikte ben olsam kılıçlı birlik yerine süvari alırım,daha garanti olur.

Ayrıca savunma yapmadıkça missile infantrylerin önemi var mı o kadar?Hepiniz ordunuzdan eksik etmemişsiniz de.

Ben 4 armored legionaries,4 preatorians,3 shock cavalry ve 3 preatorian cavalry alıyorum.Düşmanın süvarilerini erittikten sonra charge yaparak düşman ordusunu dağıtıyorsunuz.Piyadelerin de morali yüksek olduğundan kolay kolay kaçmıyorlar,merkeziniz sağlam kalıyor.

Bu arada,düşmanda fil olunca işler değişiyor tabi.
      Piyade oyunun belkemiği, süvariler fazlasıyla kullanışsız. Yine de süvarilere karşı taktiğin açığını belirttim. Kılıçlı yerine mızraklılar da alınabilir ama kesinlikle az piyade almamak lazım. Sen Roma ile oynadığın için fazla sayıda süvariyle oynaman normal fakat karşıda pikemen ve mızraklılar varsa biraz gereksiz olacak o kadar süvari.

Missile birliklerin peltast dışında bence pek önemi yok fakat kurallı oyunlarda spam yapılamayacağı için her birlikten ordunda bulundurman lazım. Ben okçu yerine etkisini test edip onayladığım peltast kullanıyorum.
      Savaşları duruma göre uyarlar öyle yaparım. (Harita düşman askerlerini ve benzeri faktörleri göz önüne alarak.) Ama bir ordu ve taktik verecek olsam. Şöyle olur;

MISIR;

ORDU: 4 Hellenic Royal Guard (Mızrak Duvarı için ve hepsine 1 seviye arttırma yapılmış olarak.), 4 Galatian Royal Guard, 2 Putolemaic Cavalry. Geriye kalan para ile rakibin aldığı ülkeye göre asker dağılımı yapıyorum(Okçu birlikleri genellikle).

TAKTİK: 4 Hellenic en önde Mızrak duvarı şeklinde(Düşmanı tutmak için)
      4 Galatian'ı 2'ye bölüp öndeki Hellenic'lerin sağına ve soluna etraf sarmak için koyuluyor. 2 Putolemaic eğer bir direnişle karşılaşmazsa düşman hatlarının arkasına geçiyor ve açık kolluyor. Artan paraya alınan askerler ise düşmanın hareketlerine göre yerleştiriliyor. Oklu birlik ise ordumuzun arkasında düşman askerlerini vuruyor. Mızrak ise öndeki Mızrak hattını destekliyor ya da arkadan gelebilecek saldırılara karşı bekliyor. Şans da yardım ederse galibiyet sizindir.

Fikirlere ve yorumlara açığım.
      Bir şey sormak istiyorum pike phalanx'in ne kadar etkili olduğunun farkındayım ama multide hep pikelar üzerinden mi gidiliyor? Yani şu an herkes phalanx taktiği paylaşıyor ondan soruyorum hiç barbar devletleri alan yok mudur ya da Partları alıp ağır atlılarla giden (gerçi yaptığım denemelerde katafraktlar zırhlarının çok da işe yaradığını görmedmi)
      Mısır ve makedonya gibi pike ağırlıklı bir ordu aldıysanız ve rakip sürekli piyadeleriyle ve menzilli birlikleriyle yakın dövüşe girmekten kaçınıp sürekli geri çekiliyorsa ilk hedefiniz atlılarınızı koruyup özellikle peltast ve okçu birliklerini yok etmek olsun demedi demeyin ben çok çektim siz çekmeyin.Atlıları kaybederseniz gerçekten işiniz şansa kalmış demektir.