Rome 2 Total War Taktiksel Bakış

   Rome 2 Total War Taktiksel Bakış

   Rome 2'deki savaşlar taktiksel bakış adı verilen yeni bir sistem içeriyor.Bu oyunculara kameraları geriye çekip düzgün bir görünüşe olanak tanıyor.Ayrıca savaş alanının tamamına göz gezdirmeye ve birim komutları vermeyi sağlıyor.Rome 2'de taktiksel bakış seçeneğinin önemini isplatlamak için custom battle seçeneğini kullanarak askeri tarihin en kayda değer savaşlarınından olan 3 savaşı(.Pharsalus,Zama ve Raphia)yeniden canlandırdık.
   Pharshalus Savaşı Milattan Önce 48

   Gaius Julius Sezar(Sarı) Gnaeus Magneus Pompei(Kırmızı)'ya karşı

   Pharshalus Savaşı Sezar'ın sivil savaşının belirleyici savaşıydı.Pharshalus'ta Sezar eski yardımcı konsülünü yendi ve Roma'daki güç dengesini kendi kontrolü altına aldı.Roma'daki Cumhuriyet Dönemi'ni bitirip yerine Roma İmparatorluğu'nu getirdi.Pompey'in ordusunu Yunanistan'da yakaladıktan sonra Sezar düşmanını kendi ordusundan sayıca üstün olduğunu anladı ve Pompey daha yüksek bir yerde konumlanmıştı.Ordular çarpışmaya başlayınca Pompey'in süvarileri Romalı kanadına hücüm etti ve beklendiği gibi sezarın atlıları arkalarını dönüp kaçmaya başladı.Ancak Sezar atlıların arkasına 4.hat piyadelerini yerleştirmişti.Bu piyadeler pilum adı verilen mızraklarla Pompey'in atlılarına hücüm etti ve onları geri çekilmeye zorladı.Bu Pompey'in sol kanadını boş bırakması demekti.Tam bu anda Sezar kendi kanadından hücuma geçti ve pompey'in umutları sönmüştü.
   Raphia Savaşı Milattan Önce 217


   Potelemaios Mısırı(Sarı) Selevkos İmparatorluğu(Kırmızı)'na karşı
   Bu resim savaşın başlarını temsil etmekte.Bu resim Selevkos İmpartoru Antiochus III ve Mısırlı IV.Ptolemaios Philopater'in askeri dizilimlerini temsil etmektedir.Antiochus'un en öndeki 2 birimi Hint savaş filleri savaş sırasında Philopather'in daha küçük Kuzey Afrikalı fillerini kaçırmayı başardı.Philopather'in atlılarıda kaçmıştı.Ancak mısırlılar merkezi tutmayı başardı ve savaşı kazandılar.


   Zama Savaşı Milattan Önce 202Afrikalı Scipio(Sarı) Hannibal Barca(Kırmızı)
   Zama 2.Pön Savaşları'nın sonunda gerçekleşti.En iyi 2 generalin(Afrikalı Scipio ve Hannibal Barca)mücadelesiydi.Zama'ya gelmeden önce Hannibal İtalya'da bir sefer başlatmıştı,çok önemli zaferler kazandı ancak Romalılar taktik değiştirip Kartaca'ya saldırmayı seçtikten sonra Hannibal şehri savunmak için şehir savunmasına çağrılmıştı.Savaş başladıktan sonra Hannibal fillerine direk Roma ön saflarındaki hastatilere hücüm etmelerini emretmişti ancak Scipio boruları çaldırdmayı emretti ve filler sesten panikleyip hannibalin sol kanadına hücum ettiler.Romalılar her iki kanattada Kartaca atlılarını yenmeyi başarmıştı ve onları yakalamışlardı.Bu merkezdeki Romalı Ve Kartacalı askerlerin göğüs göğüse çok kanlı bir mücadele veriyorlardı.Ancak savaşın seyri Romalılar'a geçmişti Romalı süvariler arkadan kartacalı piyadelere hücum ettiler ve savaşı Romalılar kazandı.
   Ellerine saglik. Biz buna benzer kusbakisi kamera kullaniyoruz ( shogun 2 dede olmak üzere) fakat bu biraz farkli olacak anladigim kadariyla. Tabii eger kusbakisi kamera scripot dosyasindan ayarlanirsa onu kullanmaya devam edecez eger olmazsa o zaman artik bunu kullanmaktan baska care yok :) .
    photo woc7_zps1187c360.png
   Warriors of Crom ile 8 sene...

   Alpertunga wrote:

   Ellerine saglik. Biz buna benzer kusbakisi kamera kullaniyoruz ( shogun 2 dede olmak üzere) fakat bu biraz farkli olacak anladigim kadariyla. Tabii eger kusbakisi kamera scripot dosyasindan ayarlanirsa onu kullanmaya devam edecez eger olmazsa o zaman artik bunu kullanmaktan baska care yok :) .
   Güzel bir şeye benziyor hayırlısıyla oyun çıksaydıda başlasaydık oynamaya :)