Sticky Savaş Alanında Kullanılabilen Yetenekler

   Savaş Alanında Kullanılabilen Yetenekler

   TOTAL WAR SHOGUN 2 savas ici birim yetenekleri   Bambu duvari | bambu duvari savas baslamadan kurulabilen ve genelde okcu ve atesli silah kullanan birimleri koruma amacli yapilabilen bir savunma duvaridir. Bunu diger oyunlarda riflelerin diktigi kaziklarada benzetebilirsiniz. Saldiriya gecen suvariler bu duvarlara karsi ceresizdirler, kendileri bu duvari asamasada düsmanlari araliklardan ates eder. Bu duvarlar rakibin atesinide kismen engeller. Birden fazla bambu duvarini birlestirme imkani yok.

   Banzai | Banzai! No-Dachi-Samuraylarinin hiz ve taaruz güclerini en üst düzeyde etkileyen savas narasidir, kullanildiginda saldirdigi birimin moralini dondurma özelliginede sahiptir. BU opsiyon aktif edildiginde kisa bir süre kullanilabilmekte ve özellik kullanildiktan sonra biriminiz dinlenene kadar bu özellik bir daha kullanilamamakta. BUndan dolayi nerde ve nezaman kullanacaginiza dikkat etmeniz gerekiyor. Ban zai in kelime manasi 10bin sene demek, aslinda anlam olarak uzun ömür anlamina geliyor ve Banzai da dilenen uzun ömür ise Imparator icindir. Kisacasi Banzai: Imparator icin " uzun ve saglikli bir ömür sürmesi askina" manasina geliyor.

   Savasma hizi | Gemilere mahsus bir özellik ve kisa bir süreligine kürekcilerin hizli kürek cekmelerini saglar. BU özelligin yeniden kullanilabilmesi icin kürekcilerin dinlenmesi gerekiyor.

   Alevli oklar | diger oyunlardanda tanidigimiz alevli ok opsiyonu Shogun 2 de kisabir süre icin gecerli. Yani bir sefer ates edildikten sonra 30-45 saniye beklenmesi gerekiyor. Yagmurlu havalarda bu özellik kullanilamiyor. BU özellik ayni sartlar altinda deniz savasla rindada kullanilabiliyor.

   Uzun menzil | Matchlock- savasci rahipleri ve kahramanlar tarafindan kullanilabilen bir özellik. Yakin savasi, menzili ve isabet oranini kisa bir süreligine en üst düzeye cikariyor.BIr süre sonra biten ve beklenilmesi gereken bu özellik savaslarda sinirli olarak kullanilabiliyor.

   Hat atesi | bu özellik atesli silah tasiyan bütün birimlerce kullaniliyor. En öndeki sira dizcökerek ates ediyor, daha sonra arkaya cekilerek arkadakilerin bir adim öne cikip ates etmelerine olanak sagliyorlar. Ayaktaki birimler bu esnada silahlarini doldurmak zorundalar. NTW deki Fire and go özelligini andiriyor, tek farki ise birimlerin ilerlemeden olduklari yerde durmalari. BU özellik acilip kapatilabiliyor.

   Hizli Salvo | BU özellik Matchlock birimleri icin. Savas esnasinda sectiginiz birimin bir hedefe kenetlenip hizli bir sekilde onu ates altina almasini sagliyor. Özellik kisa bir süre icin gecerli daha sonra yeniden kullanilabilmesi icin göstergenin dolmasi gerekiyor. Oyunda sinirli sayida kullanilabiliyor. BU özellik savasin ilerleyen zamanlarinda aciliyor.

   Yeni cosku |
   Yeni cosku özelligi saadece Büyük Muhafizsuvari birimlerine mahsusdur sizler onu Great Guardcavalry olarak aciklamalarda görmüs olabilirsiniz. Bu ozelligi kullanan muhafizsuvarisi aynizamanda kendisine en yakin 3 dost birime etki ediyor ( bu birimlerin hangi birim oldugunun bir önemi yok). BU özellikten etkilenen birim savas esnasinda kendi savasgücünün sinirlarini zorluyor eger bu özellik kullanilmadan evvel birim yorgun ise kendini biraz toplamis oluyor. Diger özellikler gibi bu özellikte sinirli ve gecici bir süre kullaniliyor, daha sonra yeniden kullanabileceginiz ani beklemek zorundasiniz.

   Korumaduvari | Savas baslamadan kullanilabilen bir özellik. Okcularinizi rakip okcu ve atesli silahkullanan birimlerin atisindan koruyor. Rakip birimler bu duvari gecemiyor, ayrica birden fazla duvar yanyana örülemiyor yada kurulamiyor.

   Hizli ilerleme |
   Yari Samuraylarina mahsus bir özellik ve bu birimlere özellik aktif oldugu andan itibaren bir süreligine hizli bir sekilde kosarak ilerleme kabiliyeti veriyor, bu özellik kullanildigi süre boyunca birim yorulmuyor ve kuvvetinden bir sey kaybetmiyor. BU özellikte sinirli ve bitince beklenmesi gerekiyor.

   Boyunegmemezlik | Boyunegmemezlik özelligi kahramanlar tarafindan kullaniliyor, kullanildiginda morali dondurma özelligine sahip, kullananin ve en yakinindaki 2 birimin faydalandigi bu özellik birimlerin saldiri ve savunmasini yükseltiyor. Aktif edildikten sonra kisa bir süreligine kullanilabiliyor. BU yüzden sinirli olup nerde ve nasil kullandiginizi bilmeniz gerekiyor.

   Saldiran Turna | Atli Okculara mahsus olan bu özellik, Kantabran cemberine benzeyen ve rakibi devamli ok yagmuruna tutmak icin kullanilir. BU özelligi plänkel modusta kullanirsaniz daha etkili olur. Özelligi kullanan birim devamli hareket halinde oldugu icin maalesef yorulmaya yol aciyor.

   Savas narasi | Kahraman ve savasci rahipler tarafindan kullanilabilen bir özellik, kullanildiginda rakibin moralini, hareket özelligini ve savunma gücünü bozuyor, yakinda olabilecek saklanmis Kisho-Ninjalarida bu nasibini aliyor ve bu özellikten negatif etkileniyor. Sinirli kullanilabiliyor ve eger tükenmis ise kullanma icin beklenilmesi gerekiyor. Denizde ise bu özelligi orta ve agir Buneler kullanabiliyor.

   Islik calan oklar |
   islik calan oklar Okcu savas rahipleri ve okcu kahramanlar tarafindan kullaniliyor. Özellik aktif edildiginde secilen hedefe bir salve gönderilir. Oklarin sesi rakibin moraline, yakindögüsgücüne, silah doldurma hizina ve hatta orada bulunan dost yada kendi birimlerinize negatif etki ediyor.Alevli oklar gibi kullanildiktan sonra beklenilmesi gerekiyor.

   Yari kare formasyonu |
   Yari kahramanlarina has bir özellik olan bu formasyon, suvariye karsi kuallanilir. Aktif edildiginde cok SIK bir sekilde kare formasyona girerler, disari yönlendirilmis yarilerden olusan bu format hareket edemez. Formasyonda ki birimlerin morali had safhada oldugu halde uzaktan ates eden birimlere acik hedef teskil eder.

   Yari duvari |
   bu özellik Yari Ashigarilar tarafindan kuallanilmakta, kullanan birime önden saldiri olmasi gereken etkiyi yapmiyor, suvarinin ise sansi yok denecek kadar az, fakat bu formasyonu kullanan birimin kanat ve arkadan gelebilecek saldirilara karsi hic bir sansi yok. Bundan dolayi bu özelligi eger birimlerinizi suvari saldirisindan korumak istediginizde kullanmanizda yarar var.
    photo woc7_zps1187c360.png
   Warriors of Crom ile 8 sene...

   Post was edited 1 time, last by “CengizPasha” ().

   Merhaba Alpertunga   Eline sağlık... diğer açıklamalarınla birlikte bayağı bilgilendim.

   Fakat burada Türkçe karşılıklarının İngilizcelerini bulmakta zorlandım ..

   Orjinal listede multide kullanılmayanları çıkarmışın iyi olmuş

   ama diğerlerini eşleştirmem için aşagıya İngilizcelerini veriyorum

   Türkçe başlıklarla eşleştirebilirmisin..   bamboo wall

   banzai

   fire arrows

   increased range

   inspire ( land )

   ranked fire

   regroup position

   rapid volley

   screens

   rapid advance

   stand & fight

   hold firm

   swooping crane

   war cry ( land )

   whirtling arrows

   yari square

   yari wall   teşekkür
   Kisho özelliğini verdiğin vakit, o birlik tıpkı ninjalar gibi stealth özelliği kullanabiliyor. Yani yürürken ve koşarken görünmemesini sağlayabiliyorsun. Ayrıca konuşlanma safhasında düşmana yakın yerlere de konuşlandırabiliyorsun. Ha tavsiye eder miyim, etmem.