Announcement PC Gamesin Sistemgereksinimleri ile ilgili yazisi

Alpertunga wrote:

turcoman wrote:

Directx 11 destekli olsa idi minimum kısmında da directx 11 olması gerekirdi. Bunlar donanım firmalarıyla oyun firmalarının yaptığı anlaşmadan ileri geliyor, yani ticari numaralar bunlar....

Alican eger oyun directx 11 oyunu olursa, minimum sistem gereksinimlerinde directx 11 yazar

İyi de ben de bunu söylüyorum zaten, kaldı ki directx denen sistem microsoft tarafından oyun sektörünü yönlendirmek için yapılmış ticari bir şeydir, tabii ki çok fark ettiriyor ama ticari numaralara da gelmemek gerekli.Örneğin mac tabanlı sistemlerde directx kurulamadığı için oyun sektörü tamamen microsoft kullanmak zorunda, tabii yerine OpenGL kullanılmaya başlandığından beri bazı oyunlar mac'te de oynanabilir hale geldi.

Sonuç olarak ben 1-2 hafta içinde 5650si olan bir notebook alacağım ve ondan oynayacağım.....

vatanbilgisayar.com/packard-be…ctdetails.aspx?I_ID=51794

Hatta bu notebooku düşünüyorum, yorum alabilirim sizden de........
      ''Ama NTW grafikleriyle oynarsın.Alper abinin ekran kartı ile directx11 yaparsın S2TW grafiği ile oynarsın.''

Bu ifade yanlış olmuş.Shogun 2 ile NTW arasında directx den ayrı olarak grafik farkı var.Directx 11 çok birşey farkettirmiyor.Bu dediğimi directx destekli oyun oynayanlar bilir.Örnek olarak Colin mc rae dirt 2.İlk directx11 destekli oyundur.Directx 11'in 9'dan tek farkı bazı fiziksel grafiklerin daha gerçekçi olması.Örneğin patlamalarda daha fazla şarapnel parçacıkları,suyun içinden geçen bir aracın suyu sıçratma efekti..En basidinden directx 11siz oynuyorsunuz diye asker modellemeleri daha kötü olmayacak.Directx 11 ile oynadığınızdada daha iyi olmayacak.Sözün özü kartınız directx 11 desteklemese de çok birşey kaybetmeyecekseniz.

Nvidia ve Ati bazı firmalarla anlaşma halindedir.Örneğin EA ile Nvidia anlaşmalıdır ve oyunlarını nvidia kartları ile optimize eder ve nvidianın son kartlarının reklamlarını yapar.Belli ki Ati de parayı basıp reklamını yaptırtıyor oyun firmalarına.Amaçları directx10dan çok çok farkı olmayan Directx 11 li kartlara geçirmek tüm oyuncuları.Elinizde bir GTX 295 veya herhangi üst düzey directx 11 siz kart varsa yeni kartlara geçmek çok saçma olacaktır.
      8800GT eski bir kart senin yeni bir kart alman normal olacaktır.Ama elinde GTX 200 ve üstü Ati içinse 4890x2 gibi kartları olanların sadece directx11 var diye yeni kart alması saçma olur biraz.bana kalırsa Shogun 2 için kart almayın.Biraz daha bekleyin bir sonraki oyun için kart alırsınız.Ha ben total war'dan başka oyun da oynuyorum diyorsanız o ayrı.
      Yok ya oynayacağım sadece yeni CoD oyunları falan olur büyük ihtimal.Yani Ozan sence bu yaz kart almayayım da biraz daha bekliyip yazın sonunda falan yeni kart alayım.Bilemedim :D Ama ram yükseltmek istiyorum 2gb ram var xp kullanıyorum 1 gb daha alırsam içim biraz rahatlar sanırım.
      Ayrıca bende intel çift çekirdek E2160 1.80 Ghz var onun yerine de yeni alsam iyi olur sanırım
      Bu işlemciyle S2TW'yi bütün güzellikleriyle oynayabilmek için değiştirecektim, eğer oynayabileceksem değiştirmem ki oynayabileceğimi düşünmüyorum.Ve Ozan evet malesef yeni işlemci yeni anakart demek.Bu yaz zaten kesinlikle 1gb ram ve bir harddisk daha alıcam.Ram'i 3 gb yapınca sizce windows7 yüklemeli miyim ?
      amd x4 phenom 2 940 3.00 ghz işlemci
      4 gb kingston hyperx 1033mhz ram
      nvidia gtx 260 886mb 448 bit ekran kartı gibi bir sistemle oyunu ultra ayarlarda (AA hariç , demoda yoktu) çok akıcı biçimde oynadım. Napoleon Total war da az da olsa ultrada ani fps düşüşleri oluyordu.
      oyunun optimizasyonu gayet iyi.
      Bir yanımı sardı ingiliz Ferguson'u,
      Bir yanımı sardı fransız Maison'u ,
      500 Hussar'la kestiler yolu ,
      Eşkiya Dünyaya Hükümdar olmaz!
      Alper abi ben şimdi high yapabiliyorum HDR(buydu sanırım) kapatınca hiç kasma yaşamıyorum.Very high olmuyor.AA ve directx göz önüne alınırsa ben yine de highda oynamaya devam eder miyim ?
      Devam edebilirsem highda oynarsam sistemi yenilemek için çabuk davranmam.