Rush Ordusuna nasıl önlem alınır?

rusha arsi herseyden evvel 3 ha alman lazim. ordunu ise cok geri koyup ha ile de kanattan direk suvarilerini vurman lazim. HA larina sakin zirh veme daha iyi kacabilmeleri icin zirhi birak. Kilic ve hatta bir tecrube verebilirsin. Ayrica HA lardaki skirmish modunu kapa onlari tek tek kontrol etmen gerekiyor. düsman ordusu yaklasirsa yaklassin. Önemli olan senin suvariyi vurman. Kalan suvariyide piyadenin önüne cikar. Eger düsman piyadesi düsman suvarisinin önüne gecerse onlara charge yap. charge bittikten 3-4 saniye sonrada geri cek. Yanliz sen kac parada oynuyorsun. Bu dedigin WoC klani olarak uyguladigimiz taktik ve 10K icin dir. Kurallari ise max 8 cav (3ha) no art ele. Su anki kurallardanhaberim yok.
       photo woc7_zps1187c360.png
      Warriors of Crom ile 8 sene...

yusuf abi kazakh [Ns]Kazakh mıydı?

eğer oysa bence early de oynayın ve naffatunlu bir ülke al.çünkü naffatunlara karşı ordusunda dağılmalar oluyor.bana bir kere öyle yenildiydi.bence önemli olan atlılarının naffatunlara ulaşmaması.okçuya pek gerek yok bence onla oynarken çünkü o hiç okçu almıyor genelikle.okçular yerine 1-2 piyade ve naffatun fazlasıyla işi görür bence.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von „delibaron“ ()

Hemen söyleyelim,

şimdi moğolla yapıyorum bu taktiği.Kendim geliştirdim.NO wt oyunlarda oyuncu bu taktiği görmemişse genelde kaybeder.

1-Her zamanki gibi alabildiğimiz kadar atlı alıyoruz, khan guard ve mongol heavy lancers veya belki de light lancer.
      2-Hiç piyade almıyoruz tamamını moğol okcularından oluşturuyoruz.4-5 tane 300 florinlik moğol okcusu, 5 tane mongol infantry(okçu) alıyoruz.Bunlara zırh ve kılıç para artarsa veriyoruz.
      3-4 tane, para azsa 3 tane naffatun alıyoruz.
      4-Para az kalırsa, okculardan birini çekin yerine 3-4 peasent alın bu taktikte peasent önemli rol oynuyor.

Gelelim yapılacaklara.Naffatunlar sizin bu orduyla kazanmak için tek şansınız.Onları öncelikle ordunun merkezine alıyoruz, önlerine , 2 tane 300 florinlik okcu koyuyoruz en öne de 2 peasent koyuyoruz.4 birlik moğol infantrymizi(okculardan) naffatunların hemen önüne koyuyoruz.Yani naffatunların hemen önünde 4 iyi okcu ve savaşçı, 2 iyi okcu kötü savaşçı ve en öne de atlı charge'ıyla okcu kaybetmemek için 2 peasent'ı iyice yayarak koyuyoruz.Naffatunların arkasına ise kalan 2 okcumuzu ve 2 peasentımızı koyuyoruz.Naffatunların ve tüm okcuların skirmish modunu kapatın.Fire at will modlarını açın.

Bu taktiğe kurt kapanı diyorum.Düşman beklerse ok yağmuru altında kaybedecektir.Zira rush ordusu almış kabul ediyoruz yani karşıda çok az missile var.Bizde ise tam 8 birlik okçu var.Eğer önden charge ederse atlılarıyla, peasentlarımza doğru, hiç paniklemeyin.Naffatunlarımız anında ateşe başlayacak, ve düşman atlısı panikleyip kaçacaktır.Charge'ın arkadaki okculara ulaşmaması için peasentlarla hemen arkasındaki okcular arasında biraz mesafe bırakmalısınız.Yandan charge ederse atlılarla, hemen atlılarımızı devreye sokmamız lazım.Zayıf bölgemiz naffatunların arkası, düşman atlısı buradan geçerse kaybederiz.Ama wt yapamayacağı için arkaya direk geçemeyecek ve bizim atlılarımız tepesine dikilecektir.Bu süre zarfında oklarımızı atlılara çeviriyoruz.

Yandan charge ederken piyadesini bizim okculara sürerse zaten düşman kaybetti demektir.Naffatunlarımız şov yapacaktır bu arada arkadaki okcuları alevli ok atarsanız düşman korkudan altına eder :D, ama dikkat edin naffatunlar çok adam öldürmez, adamları genelde çabucak kaçırır .Yani bir atlı biriminiz ile onları takip etmeniz lazım gelebilir.Eğer bunu yapamazsanız kaygılanmayın.Geri gelen düşman naffatunu görünce zaten kaçacaktır.Eğer düşman atlılarının tamamını bitirirseniz, arkadaki naffatun koruyucu 2 peasentı da yem olarak rakip piyadenin önüne sürüp naffatun şov yapabilirsiniz....

Özetlersek amaç rakip atlıları bir an önce öldürmek olmalı zira bizim naffatunları atlı olmadan yenmek çok zordur.Rakip durursa ok ateşi altında erir, gelirse naffatunlar yakar.Her şartta biz kazanırız.Taktik karşıda 4-5 uzun menzilli crossbowmen varsa pek tutmaz, zira okcularınız ok yağmuru altında erir ve naffatunları koruyacak okçu bulamazsınız.

Tek zor tarafı düşman piyadeleri kanatlardan getirirse, atlınızı kaybetmemek için geri çekilmeniz gerekli olacak, bu süre zarfında düşman atlısının naffatuna gitmesini bir şekilde engellemelisiniz.

Bu taktik çok riskli ama ilk seferde ben çok kişiyi yendim, velandor da benden görüp uygulamaya başlamıştı bunu twtde.Sonradan orada çok yayıldı belki sen de görmüşsündür bu taktiği.Herkes zanneder ki merkeze yapılan atlı chargeıyla naffalara gidebilirim.halbuki geçmesi gereken 2 peasent 2 okçu 4 de iyi okçu vardır.Üstelik koca orduya karşı saldırdığı için rakip atlıların morali düşük olacak ve naffatun atışlarıyla kaçacaktır.Merkezinize yapılacak 2. charge için sizin atlınızla karşı charge yapmanız gerekebilir.
      Ben de çok kullanıyorum bu taktiği.2v2 yaptık twr ile.Ozamanlar twr viking ocb vs ben dancdevil vardı.Bizans rush ordusu almıslardı.Taktik takır takır işlemişti yenmiştik.Ayrıca ben oyunu bilmiyorken kısaca noob iken.8 crosbowmen felan alıyordum boyle okcuların herkezi yenebileceğini sanıyordum.Ozamanki aklım işte :D.Baktım velandorda almış.nede olsa moğol taktiği.Okçularını takır takır indirdiğim için saldırmak zorunda kaldı.Hemde wt li maçtı.Herneyse yenmiştim şansımla :D Baya komikti.Moğol taktiğini yenmek için crosbowman leri düşünüyorum bende
      Rusha karşı benim bildiğim en iyi taktik gene rush. Eğer karşıdakinden daha iyi rush yaparsan her türlü yenersin :D
      Turcoman'ın taktiğide çok güzel, o zamanlar daha 5. multi maçım onun bu taktiğine karşı oynayınca crushing yemiştim 2 tane :D
      HA taktiğide güzelde bunun için çok çalışmak lazım. Sırf HA'ları etkili kullanmak için talim bile yapılabilir.