Wedge Formation Ne İşe Yarar?

Pikemenler i delmek için işe yarıyor.En baştaki yem gibi birşey oluyor ilk etkileşimde öndeki pikemen sarsılıyor ilk süvari ölüyor arkadakilerde rahatça giriyor Alper abinin dediği gibi hatları yarıyor diye düşünüyorum mantıklıda aslında *sm195*

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von „selimcan01“ ()

Konunun açıldığı yere bakarsanız ne ntw ne de m2tw için sorulmuş.Rome tw'da wedge bazen çok işe yarayabilir, 5-6 wedge olmuş atlıyla tek bir savaşan birliğe (örneğin bir urban cohorta) yapılan bir charge anında birliği kaçırır ve böylelikle düşman ordusunu yarabilirsiniz.

M2tw'de pike olayını ilk defa senden duydum selimcan

NTW'de ise hiçbir işe yaramıyor wedge, zaten wedge gerçekçi bir formasyon değil.Yani wedge ile yapılan charge'ın etkisinin düşük olması lazım ki öyle, rtw ve m2tw de düşmanı yarmak için kullanılabilir wedge....
      normal formasyonda ntw rtw ve m2twde kayıp verdirirsin piyadeye, ama medieval 2 ve rtwde yarman imkansız, yarmaya çalışırsan çok kayıp verirsin.Ama mesela 6 birliği wedge ile tek urban üzerine gönderirsen rtw'de, ki mesela bu urban rakip ordunun tam ortası olsun ve ayrıca senin piyadelerinde savaşta olsun, ayrıca atlıların senin piyadelerinin arasından geçerek rakibe saldırsın, rakibi yarabilirsin.Üstelik 5-6 birliğin atağı o birliği kaçırır.Rtw oynarken gözümle gördüm hatta bu numarayı yedim :D

Ben atlılarla çevirmekle uğraşırken adam 5 atlıyı topladı wedge yaptı kendi piyadeleri arasından benim 1 piyademe saldırdı.Ve ordumu yardı.Gerisi zaten kolay o birliklerle savaşan urbanlara arkadan gir....

Hala anlamadıysan bir tutorial hazırlayabilirim....
      med 2 'de , süvariyi 'wedge formation'a getirdiğinde , atlıların birbirine yaklaştığından çevresini düşman sardığında morali daha zor bozuluyor . ayrıca , 'charge' süresi de kısalıyor . sonrasında 'wt' ile düşman hattını yarıyorsun .'wt' dediğmiz şeyin uygulanabilir olmasının amacı da bu sanırım . hareketsiz elemanlar , hareketlilere vuramıyorlar . sanırım , bu yarma işleminin gerçekleşebilmesi için böyle yapmışlar . bu sayede süvarin , özellikle piyade karşısında çok etkili olabiliyor . düşman hattına , uygun noktadan girdiğinde yarıp geçiyorlar ve arkadan gelenler için yol açıyorlar .
      Wedge'in oyun amacı evet, hattı yarmak. Fark ederseniz bir birliğie wedge ile girdiğiniz zaman birlik ortadan ikiye bölünüyor.
      Ama ben de ilk defa sizden duyuyorum mızraklara wedge yapınca admaların kazandığını. RTW ve M2TW de süvariyle mızrakları önden dağıtmak neredeyse imkansız ( tek çareniz RTW de sizde bir Legionary Cavalty olacak ve düşmanda da Milita Hoplit olacak )

Neden ETW ve NTW için konuşuyorsunuz ki bu iki oyun atlı olsun diye yaratılmamış. Wedge'in iki taraflısı olan elmas formasyonu vardı ETW de, ama hiçbir şey olmadı.

selimcan dediğini bi kontrol et istersen :D Atlılar asla mızrağı önden yaramaz ( ayrıca bunu yapmaya çalışırsan şu battle advisor'u sana küfür etmeye başlıyor :D) *horse*