Kasa ısınma sorunu

Kasa ısınma sorunu

Selam , bildiğiniz gibi yaz geldi havalar ısındı . Sorunum kasanın çabuk ısınması ve restart atması bir süreden sonra.Şimdi bazı yorumlar gelicektir odayı soğuk tut felan 2 aya kadar çatır çatır calısan klima şimdi çalışmıyor.Ayrıca bugüne kadar tıkır tıkır çalışan kasa aynı hava sıcaklığında birden yani bugun açtım bilgisayarı 10 dakika sonra çok sıcak oluyor ve bir süre sonra kapatıyor kendisini.Neler yapabilirim ? Nasıl yapabilirim ? Birde ben çok alışkın değilimdir kasayı aç kapa tozunu al şunu yap tak et . Bu yüzden en ince ayrıntısına kadar samimice bir yardım bekliyorum sizlerden.Bilgisayar masaustu.Saolun *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta

selimcan01 schrieb:

Selam , bildiğiniz gibi yaz geldi havalar ısındı . Sorunum kasanın çabuk ısınması ve restart atması bir süreden sonra.Şimdi bazı yorumlar gelicektir odayı soğuk tut felan 2 aya kadar çatır çatır calısan klima şimdi çalışmıyor.Ayrıca bugüne kadar tıkır tıkır çalışan kasa aynı hava sıcaklığında birden yani bugun açtım bilgisayarı 10 dakika sonra çok sıcak oluyor ve bir süre sonra kapatıyor kendisini.Neler yapabilirim ? Nasıl yapabilirim ? Birde ben çok alışkın değilimdir kasayı aç kapa tozunu al şunu yap tak et . Bu yüzden en ince ayrıntısına kadar samimice bir yardım bekliyorum sizlerden.Bilgisayar masaustu.Saolun *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta *sparta

Selimcan eger dedigin gibiyse yani öyle 10 dakika sonra pc kendini kapatiyorsa islemcinin sogutucusu isini yapamiyor yada arizali demektir. Sogutucunun ventilatorunun devir hizini biosdan degistirebilirsin yani yükseltebilirsin. Tabii eger bu ayarin varsa. Aksi taktirde senin icin en iyi secenek kasanin yan kapagini simdilik cikarmak o zaman daha iyi anlarsin. Fakat arkadasin biri gibi evde kedi falan varsa hem kediyi hemde bilgisayarini telef edersin bu yüzden dikkatli ol :) :)
       photo woc7_zps1187c360.png
      Warriors of Crom ile 8 sene...

öncelikle,

1-Ekran kartının programından ekran kartının fan hızını arttırabilirsin.Bendeki ati catalystte mesela var bu özellik.
      2-Anakartının programı varsa onla fan hızını ayarlayabilirsin.
      3-Fan hızı programlarından ayarlayabilirsin.
      4-Soğutma sistemi kullanabilirsin.
      5-Biostan ayarlamalar yapabilirsin.

Bende de aynı sorun var, ve ekran kartı sorunum da büyük ihtimalle ısınmadan.Benim 4870 bazen 95 dereceleri görüyor.

Alpertunga schrieb:

selimcan01 schrieb:

Selimcan eger dedigin gibiyse yani öyle 10 dakika sonra pc kendini kapatiyorsa islemcinin sogutucusu isini yapamiyor yada arizali demektir. Sogutucunun ventilatorunun devir hizini biosdan degistirebilirsin yani yükseltebilirsin. Tabii eger bu ayarin varsa. Aksi taktirde senin icin en iyi secenek kasanin yan kapagini simdilik cikarmak o zaman daha iyi anlarsin. Fakat arkadasin biri gibi evde kedi falan varsa hem kediyi hemde bilgisayarini telef edersin bu yüzden dikkatli ol :) :)

Peki.Saol alper abi.

turcoman schrieb:

öncelikle,

1-Ekran kartının programından ekran kartının fan hızını arttırabilirsin.Bendeki ati catalystte mesela var bu özellik.
      2-Anakartının programı varsa onla fan hızını ayarlayabilirsin.
      3-Fan hızı programlarından ayarlayabilirsin.
      4-Soğutma sistemi kullanabilirsin.
      5-Biostan ayarlamalar yapabilirsin.

Bende de aynı sorun var, ve ekran kartı sorunum da büyük ihtimalle ısınmadan.Benim 4870 bazen 95 dereceleri görüyor.

ATI Raedon HD 4300 Series.

Nerde bu ekran kartının programı.Birde direkt link verebilirmisin ya program için . Birazda açıklama iyi olur ama 8o
      Kasayı aç ve işlemci fanını güzelce bir temizle.Kendin demişsin zaten temizleme işinden pek anlamıyorum diye.Büyük ihtimalle aylarca biriken tozlar,işlemci fanının dönmesini bile zorlaştırıyor.Ayrıca kasanın yan kapağının açılması ile çoğu kişi kasanın daha serin kalacağını düşünür.Ancak kapağı kapalı ve hava sirkülasyonu iyi olan bir kasa,kapağı açık bir kasadan daha serin olacaktır.Ayrıca kapağı açtığında kasanın içine girecek tozda cabası.Hava sirkülasyonunu iyi sağlamak için kasanın üstüne fan deliği açarak,dışarıya doğru üfleyen bir fan yerleştirmek mantıklı.Ama zahmetli.Bunu önermemin sebebi ısınan havanın yukarı doğru yükselmesidir.

Şuanda senin yapabileceğin en iyi iş,kasadaki tüm donanımı özellikle işlemci fanını bir güzel temizlemek.Bunun için,soğuk üfleyen bir saç kurutma makinası ve hafif ıslatılmış kağıt mendil işini görür.
      Ben yapamam diyorsanda,bazı teknik servisler ellerindeki özel soğuk hava üfleyen bir aletle kasayı tertemiz yapıyor,onlarada götürebilirsin tabi cebinden para çıkar :P Son olarak,işlemci fanının tam takılı olduğundan emin ol.Tek eksik vida bile bilgisayarın reset atmasını sağlar.