Turcoman'dan Rome TW MP rehberi.....

Turcoman'dan Rome TW MP rehberi.....

1-Haritalar

-Köprü savaşları en iyi Yunanlılarla kazanılır,Spartalılar hem kılıçla hem de phalanx olarak en iyi savaşçılar oldukları için ayrıca cretan archerlar da kullanıldığı için.
      -Kuşatmalar disiplinli askerlerle, Roma ve Sparta, daha iyi kazanılır çünkü kuşatma savaşlarında moral çok önemlidir.
      -Çöl savaşlarında ordularınız daha çabuk yorulacaktır.
      -Orman savaşlarında barbar ülkelerin savaşçıları bonus kazanacaktır.Ayrıca okçuların etkinliği bu savaşlarda azalır.

2-Para

-Düşük parada (10k)nerdeyse tüm ülkeleri seçebilirsiniz.
      -Yüksek parada (50k ve fazlası) Roma,Yunan, Seleucid ve Carthage genellikle tercih edilir.Çünkü romanın urbanları, yunan spartalılar, seleucid chariot+filler, carthage filler oyundaki etkili birliklerdendir.

3-Hava Durumu
      -Yağmurlu ve fırtınalı havalarda çok fazla okçu kullanmayın.
      -Yağmurlu ve karlı havalarda barbar ülkeler bonus alır

4-Kurallar
      -No art ele kurallarla yüksek parada roma ve yunanlılar güçlüdür.Mısır, Briton, Seleucid, Makedon, Carthage ve hatta Almanlar ve Parthia da alınabilir
      -No art kurallarda yüksek parada fil olan ülkeler etkilidir.Seleucid, Carthage,Parthia.
      -10k, 12,5k cwb'lerde tüm ülkeler tercih edilebilir.
      -CWB KURALLARI: Max 8 cav 2 ha max dahil, no art, ele.Max 6 aynı birlik, Max 8 yaya missile.Max 2 berserker.

5-Ülkeler
      Eğer oyunda yeni iseniz,Roma Carthage Yunanlılar Seleucidler ve Macedonlar önerilir.Roma disipliniyle ve pila'larla diğerleri phalanxları ve güçlü okçuları(bazıları) chariotları(bazıları)ile öne çıkarlar
      Geliştikçe britonlar, mısır, parthia ve almanları çok iyi kullanan oyuncular olabilirsiniz.

6-Birlikler
      Sıralama
      Pikemen:

1-Spartans
      2-sacred band
      3-royal pike men
      4-armored pike men
      5-silver shield pike men
      6-bronze shields

Atlı:

1-ele
      2-chariots
      3-cata camels
      4-cata
      5-cappadocian
      6-praetorian
      7-sacred band
      8-companion
      9-head hunting maidens

Missile
      1-Forester Warband (Galya)
      2-Chosen Archer Warband (Almanya,İskit)
      3-Pharoah Bowmen (mısır)
      4-Cretan Archers (Makedon, Yunan)
      7-Archer Auxiliary(roma)
      5-Chariot Archers
      6-Head Hurlers

-Rome tw'da rütbe sistemi değişiktir, rütbe vererek bir birliğin missile gücünü arttırabilirsiniz.Dolayısıyla 190 dinarlık okçular bile aslında etkilidirler.

7-Ordu

-Ordu kurulumu her tw oyununda olduğu gibi çok önemlidir.İyi oyuncular çoğunlukla iyi oynayanlar değil, iyi ordu kurup ona göre oynayanlardır.
      -Kaybettiğiniz savaşlardaki rakibinizin ordularını taklit edin, rakiplerin beğendiğiniz taktiklerini birleştirin.
      -Sağlam piyadeler alın çünkü tw serisinin bu oyununda piyadeler ordunun belkemiğidir.
      -Etw de yapıldığı gibi bu oyunda da generaller genelde piyade seçilir zira piyade ölmesi en zor olan birliktir.
      -Rome tw'da birçok birliğin çok farklı özellikleri vardır.Berserker,Arcani,Scorpionlar,wardogs,Pigs.Bu özellikleri kullanırsanız savaşlar çok zevkli geçer üstelik kazanabilirsiniz.Dolayısıyla bu birliklerin özelliklerini öğrenin.

8-Savaş

-Rome Tw diğer tw serilerinden çok daha hızlı olan bir oyundur.Bunun için çok sayıda savaş yapıp oyuna alışın.Özellikle m2tw oyuncuları (misal ben :D )rome tw'a geçince çok zorlanmaktalar zira medieval 2 en yavaş, rome tw ise en hızlı tw oyunudur.Bu oyunun bu kadar sevilmesinin bir yönü de hızlı olmasıdır.
      -Ordularınızı yakın tutun.Rome tw'da sürüden ayrılanı kurt kapar :D ordunun genelinden uzak olan birlik, general dahi olsa, çabuk kaçar.....
      -Roma iseniz pila'ları kullanmamazlık yapmayın, zira phalanxlara karşı tek avantajınız pilalarınız.....
      -Grup ve formasyon butonlarını kullanmaya alışın zira zaman kazancı sağlıyor hele ki rome tw gibi hızlı bir oyunda bunlar hayati önem taşır....

Devamı gelecek......

Dieser Beitrag wurde bereits 2 mal editiert, zuletzt von „turcoman“ ()

M2TW'de atlılar herşeydir, RTW'de piyadeler. Dolayısıyla piyadeye önem verin. Atlılar sadece arkaya dolaşmakta etkili birlikler. Ayrıca WT'de yok :D
      Roma'ysanız kesinlikle pillumlarını kullandırın piyadelerinize. Zira Romalı piyadeler kılıç savaşından çok daha fazla adam öldürebilir pillumlarla. Urban'lardan 1 birim(120 askerlik) pillum atarak çok rahat 30-40 asker Spartan'ı öldürebilir.
      turcoman sen oynuyorsan birlikte maç yapalım bir ara yav.oyunu daha yüklemedim ama önümüzdeki hafta mat. sınavı bitince mayısın sonuna kadar boşum,maç yapmak isterim.bir ara deneyim derken karşı taraf dağıtmıştı,senin yazdıklarının tam tersini almıştım(genel olarak süvari+çok az okçu).bir de dediğin gibi inanılmaz hızlı ya.
      oyuna devam edebiliyor musun turcoman,sitede de pek göremiyorum sanırım işin var oldukça.

yeterli oyuncu sayısını bulabilirsek lig açalım diyorum(tabii benim oynayacağım kesin değil yine,1-2 hafta sonra bir yerlere gidebilirim.).rtw'nin hızlı geçmesi gerçekten çok zevkli,çok güzel oluyor.
      Oyunu arada oynuyorum, bu aralar single playera sardım. Rome TW campaiginini Julii ile ve barbarianı batı roma ile bitirdim.Batı roma ile barbarian çok zordu.Napoleonda da Europe campaigni bitirip Prussia ile Coalition'a başladım.

Xfire'da veya steamde online görürsen istediğin zaman maç teklif edebilirsin.2 sinde de listemde eklisin....

Kratos schrieb:

tamam turcoman,teşekkür ederim.

bu arada oyunu bulabilirsen alexander'ın historical battleları harikadır,campaign çok iyi değil ama o historical battleları oynamadan geçme derim.

Alexander battleları mı :D:D:D?

2 kez bitirdim, üstüne bir de alexander campaiginini bitirdim.Hepsi Very hardda.....:D

Videolarını yapacağım yakında.Videolar konusunun sonunda yazmıştım, alexander'ı makedonyadan hindistana götüreceğim yakında :D

HERO schrieb:

Eline sağlık.

RTW'de WT'de yok bakalım MTW'ciler ne yapacak.

Evet haklısın m2tw çıkalı 4 sene oluyor, daha wtyi twtdekiler yeni öğrenmiş allah gibi tapıyorlar wt'ye.Bir wt'dir gidiyor arkadaş daha 3 ay önce sitede wt nedir bilen yoktu.Ayrıca wt adını da bizden öğrendiler, çoğunluk cavbug der.İlhan walkthrough diyordu.Ben ordan alıştım, velandor annibal derken tüm twt wt wt diye inliyor.

Rtw'ye oynadıkça daha da hayran oluyorum.Multide hala en zevklisi rtw bence.Çok hızlı bir oyun motorunun olması belki de en önemli sebep.....
      evet ya,inanılmaz seri maçlar atılıyor.özellikle makedonlarla oynamak çok büyük zevk gerçekten(düz bir arazide değil ama :P ).

bir de oyunun atmosferi mükemmel.yunan aksanlı ingilizce veya doğu aksanlı ingilizce çok daha heyecan veriyor bence.

bir ara maç atarız(gerçi sen beni dağıtırsın,o kadar deneyimli değilim :D ).ben de şu aralar ntw campaign oynuyorum,şu mısır seferini bitirmek üzereyim.ntw de açıkçası güzel olmuş,ama o kadar da bayılmadım oyuna.
      Kratos, bence Mısırlılar ve Seleucidler oyundaki en güçlü iki devlet.
      Mısırlılarda hem Phalanx var hem de ağır piyade var hem çok iyi okçuları var hem de savaş arabaları.
      Seleucidlerde de Phalanx'ın babası var ve filleri ve savaş arabaları çok güçlü. Nedense Romalılardan kopyaladıkları lejyonerleri hiç sevmiyorum
      makedon ordusu çok dengeli geliyor bana.phalanx konusunda spartalılardan sonraki en güçlü birim onlarda(üstelik sayısı da spartalılardan fazla),cretan archers ve companion cavalry(pretorianlarla başa baş mücadele edebiliyorlar,hatta ben hiç süvari birliği kaybetmeden companionlarla pretorianları yendim) gibi çok baba birimleri var,üstüne bir de süvari çeşitliliğini ekleyince çok güzel ordular kurulabiliyor.

mısır'ı pek sevmiyorum.çöl savaşları dışında pek oynadığım bir ülke değil,okçuları çok iyi ama chariotları kullanırken dikkatli olmak lazım.çok kolay kaçıyorlar.aynı şey filler için de geçerli.

selevkosların piyadesi berbat bence.ama cataphractlar,savaş arabaları ve filleri barındıran tek devlet onlar.avantajları bu.yine de pek tercih ettiğim bir devlet değil.

alexander'da beni en fazla zorlayan savaş granikos ve ipsus(issus da olabilir,adı tam aklımda değil,oynayalı 3-4 yıl geçti) olmuştu.gaugamela'yı hızlı oynamak gerek,özellikle süvari chargeları çok önemli o savaşta.
      Bence en zor savaş ilk savaş, 5 birlik atlıyla, 300 kişilik thebanları yenmek çok zor, tutorialda anlatacağım nasıl yenmeniz gerektiğini......,

Oyundaki dengelere gelince, trakya ve numidia dışında hepsi dengeli ama benim favorim pontuslar, hem katafraktlara yakın atlıları var, hem chariot archerları var, hem de bronze shieldleri var....
      Makedon phalanxı saldırı içindir, yunan phalanxı savunma içindir bu kadar basit.
      Ama GERÇEKTEN de çok saçma ya, bir tane bile kılıçlı birlik yokkkkk!!!!!!!!
      Makedon atlılarına da hayranım :D beni tek rahatsız eden şey ne zaman descrstrattan onları açsam campaignde oynayamıyorum bir türlü bozuluyor oyun. Neyse oyunu kaybettim zaten...

İskender'e gelince, evet ilk baştaki Chaeronea savaşında Tebliler ile Atenalılar arasındaki boşluktan dalıp önde bir birlik onları tutarken yandan tüm birliğinle saldırmak gerekiyor. İskender oyununda gerçekçi bir şeyler yapmışalr normalde genelde generalin birliğinden şöyle 10-20 adam ölünce generral ölüyordu. İskender'de kaç kere İskender'i en baştan öldürdüler :D
      İssus savaşında da yandaki Baktrianlar sana gelmeden senin gitmen lazım ama nasıl oluyorsa Perslielrin Mercenary Greek phalanxı beni diziyordu direk :D
      Gaugamela senin de dediğin gibi anca hızlı olursan kolay. Filminde de olduğu gibi sol kanat gerçekten de zor durumda oluyor.
      Rome'da uzak doğu ülkelerinde piyade hiçbir şey, Pontus ve Partlarda da bi hillmen var bir de Eastern Sperlar var ( övünmek olmasın ama şifresiz Partlarla Roma'yı aldım hehehehe)
      Neyse Pontus'da ve Selevkoslarda Phalanxlar var ama haklısın Pontus güzel ülkedir :D, tek sinir olduğum yanım ben yunanlıları oynarken adamlar Yunanistana kadar geliyor Pergamum'u falan alıp
      Chaeronea savaşında ben hiç önde birlik tutmuyorum, eğer thebanlara hiç ilişmezseniz size yüzünü dönmüyorlar, gerisi basit zaten,

Diğer savaşların hepsini tutorialda açıkça anlatacağım.

Ülkelere gelince, pontusta gayet güzel bir phalanx var ki bronze shield.Makedonların phalanxları ile sayıları aynı.Misalen mısır'ın phalanx sayıları makedon ve pontustan azdır.Ayrıca pontus atlısı rahatça makedon roma ve yunan atlılarını yener.Tek eksiği okçuları onları da chariot archerlarla kapatacaksın böylece chariotun olmuş da olacak :D.