Rome Total War+Barbarian Invasion+Alexander kurma rehberi

Rome Total War+Barbarian Invasion+Alexander kurma rehberi

Evet arkadaşlar, başlıkta okuduğunuz gibi bazılarınız benim gibi tüm ek paketlerin bilgisayarlarında olmasını isteyebilirler,Fakat doğru sıra ve işlemler ile kurmazlar ise ya ek paketlerde ya da ana oyunun campaigninde hata alırlar.

İşte doğru sıra,

1-Öncelikle Rome Tw 1.0 versiyon kurulur,
      2-Ardından herhangi bir yama crack vs.. yapmadan direk barbarian invasion kurulur,Bu rome tw'ı 1.3 e çevirmiş olur.
      3-Ardından yine hiçbir işlem yapılmadan direk barbarian invasion 1.6 yaması kurulur.Bu işlem rome tw'ı 1.5'e barbarian invasion'ı da 1.6 ya çevirir. Barbarian Invasion 1.6 için(dl.sega.com/sega/downloads/pat…e_total_war_patch_1-6.zip )
      4-Ardından Alexander kurulur ve işlem tamamdır, artık illegal oyunu olanlar da gerekli işlemi yapabilirler,

Fakat size önerim zaten 10 lira civarı olan rome total war gold edition'ı alıp hala total war serisinin en kalabalık lobisi olan rome tw'a girmenizdir.Ben hala girdiğimde şaşırmaktayım, nasıl bu kadar çok oyuncu olduğuna.Haftasonu akşamları girerseniz 200-300 civarı oyuncu mevcut oluyor rahatlıkla.Üstelik klan savaşları çok zevklidir ve birçok klan vardır.
      Sassaniler çok kolaydı yaw :D

sen very hard da batı roma'yı yap da göreyim xD ( şahsen ben ıçtım :D )

neyse bence en iyisi franklar orada.

iskender en sevdiğim oyunlardan biri, ama campaigni bağımsız değil, tek bir yöne ilerliyorsun, ve ilk 10 tur sparta'ının -2500 gelirinden kurtulana kadar canın çıkıyor.

Ya bende Rome Total War anthology wardı hepsini bulunduran, ingiltereden aldım

İskender'in CD sini kaybettim, internetten yüklemeye kalktım yapamadaım, sonra RTW'nin sitesinden satın aldım, indirdim oynadım ama şöyle 1 hafta sonra oyuna giremedi bir türlü, hedef bulunamıyor fln dedi
      Ben NTW ve ETW'ye hiç alışamadım, hala gözüm kılıcı kalkanı arıyor.M2tw deseniz 4 senedir oynaya oynaya gına geldi.Ben de fantazi yapıp, 2 hafta önce scipii ile very hardda Rome TW campaignini, geçen hafta Hunlarla very hardda Barbarian Invasion'ı bitirdim ve Alexander campaignine başladım.Fakat TW oyunları içinde single playerda ben bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum.Alexander komutasındaki tek orduyla (2500 3000 kişi)Perslerin full ordularını(3000-3500), halicarnassos(Bodrum:D) civarında 3 kere ankara civarında 2 kere yendim.Fakat orduları o kadar kalabalık ve güçlü oluyor olabiliyor ki.Şu mardian archers ve Immortallar yüzünden çok adam kaybediyorsunuz.Hatta bazen rakip o kadar kalabalık oluyor ki noob square yapmak zorunda kalıyorum:D .....

Ankara ve Halicarnassos civarında Perslerin ordularını birçok kez mağlup ettikten sonra yaklaşık 1000 kişi kalan ordumla Issus civarına yöneldim.Oyun sizi iskenderin rotasına yönlendiriyor bir şekilde.Zaten tam Çanakkale civarına da Memnon of Rhodes'i koymuşlar.Bu isim alexander'ın historicallarını oynayanlara River granicus savaşından tanıdık gelecektir.Memnonu yenip iskender gibi bodruma ordanda ankaraya geçiyorsunuz.Devamında 2 yolunuz var ya Sinop ya Issus(Hatay) ben de iskender gibi Hatay'ı seçtim.Hatay yakınlarında 1000 kişilik ordumla bir koca pers ordusunu daha yendim.Ve şehri kuşattım.Fakat şehre yardıma bir Koca Pers ordusu daha geldi.

Oran 1'e 3'ü gösteriyor ve ben de düşünüyordum.Acaba geri mi çekilsem diye.Zira çekilsem bu ordu peşimi bırakmazdı.Bende tek savaşta hem yardım kuvvetini hem de şehirdekileri yenmek için savaşı orda kabul ettim.Fakat savaş benim adıma çok kötü geçti.Perslerin bir kısım kuvveti kaçıyor bir kısmı savaşıyordu.Ben zaten 5-6 savaşa girip gazi olmuş atlılarımı hangi kaçan birliğe saldırtacağımı şaşırmış durumdaydım.Alexanderın 125 kişilik general bodyguard birliği savaşlar sonucu habire düşüyor fakat tekrar sayısı artıyordu.Bu savaşta da yaklaşık 100 kişilik general birliği ile alexander, 30 kişilik Permaneaon, ve bir aile üyesi daha savaşa komuta etmekteydi.Fakat perslerdeki mardian archerlar çok fena.Bütün atlılarımı erittiler.Üstelik heavy cavalry olan hycranianlar dan 4-5 birlik var ve bunlar 100 kişilik mızrak atan birlikler, bunların missile yağmuru altında atlılarım birer birer eridi.Phalanxlarım iyi mukavemet gösterdi ve piyadeleri kaçırdı ama kaçan piyade 250 kişilik ardından kovalayan benim atlım 2-3 kişilikti:D .Savaşın ortalarına doğru önce aileme sonradan giren family member, sonra Pharmeneaon düştüler.Alexander'ın bodyguardlarının sayısı 50 ye düştü.Phalanlar 200 lü sayılarından 50 li sayılara indiler, ve oldukça yoruldular.Pers ordusu bir bir kaçıyor fakat birini kovalarken diğeri geri dönüyordu.En sonunda alexander'ın 20 kişiye düşen bodyguardları kaçtı ve savaşı kaybettim......

Kalan kılıç artıklarını yoldan toplayan alexander Ankara'ya sığındı.Ben de rotayı savunmasız sinopa çevirdim.ve kuşattım.Bu sıralar para - 10000 civarı olduğu için ne mercenary alabiliyorum ne de birliklerimi yeniden toparlayabiiliyorum.Bir umutla para almak için sinopa gittim.Şehri fethettim fakat oldukça zayıf bir şehir olan sinoptan istediğim parayı alamadım.Üstelik persler bir sonraki tur 3500 kişi ile 500 civarı olan ordumu Sinopta sıkıştırıp kuşattılar.ertesi turn de kaleye girdiler.Kale diyorum ama adı kale, yalandan bir tahta çit çekmişler ve hiçbir destek yok.Üstelik benim 500 kişilik ordumun nerdeyse 300ü atlı.....

Yapılan savaş sonucu önce kaleden çıkıp atlılarla saldırmayı denedim fakat yine şu mardian archerların oklarından kaçamadım ve çok kayıp verdim.Kale içine çekilip kalan 30 kişilik phalanxımı da plaza girişini koydum ama birkaç atlı charge sonucu dağıldılar ve savaşı kaybettim.Alexander ve yanında evlatlığı makedonyanın çocukları o gün sinopta son kişiye kadar kılıçtan geçirildiler.

Sonuçta garip duygular içindeydim.En son MTW zamanında 2004 civarı, bir single playerda tüm aile üyelerimi bir savaşta kaybederek yenilmiştim.Bu ikinci olmuştu.

Hepinize alexander'ı tavsiye ederim.Oyunda çok kötü buglar olsa da.Mesela savaşta bir biriminize çift tıklayınca normalde kameranın o birime gitmesi lazım fakat burda kameranın hareketi esnasında mausu oynatırsanız kamera duruyor.veya bazen bilgisayarım ntw yi havada karada kaldırırken alexanderda garip yavaşlamalar olabiliyor.Fakat MP oyuncuları için büyük bir oyun zira sürekli savaşmak ve hinditana gitmek zorundasınız ve buradaki savaşlar belli bir süreden sonra çok zorlaşmaya ve MP seviyesine çıkmaya başlıyor.......

P.S:Cengiz O anthology paketinde hangi oyunlar vardı???
      total war single oynanacak oyun değil. yapay zeka naparsa yapsın yenilmeniz imkansıza yakın. very hard yapınca da yapay zeka bonus kazanıyor ve oyun gerçekçi olmaktan çıkıyor.
      paradox oyunlarını oynayın derim eğer single player strateji arıyorsanız. grafik yok ama stratejide bir numara.
      Katılmıyorum, eğer yapay zeka belli derecede olursa,(Rome TW gibi) veya oyun belli zorlukta olursa(Alexander) total war single player oynanabilir.Tabi burda savaş yapay zekasının çok yüksek olması lazım.Bunu da very hard ile dengelemeye çalışıyoruz......

ama savaş yapay zekası arıyorsanz buyrun alexander historical battlelarına, Thebanları yenen pek az kişi gördüm ben very hardda...
      Ben vh dışında oynamıyorum onun için bonus alır mı bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim, MP oyuncuları için vh bile yetersiz.Ama alexander'da persler defalarca saldırdığı için belli süreden sonra çok az orduyla çok fazla Pers'e karşı savaşıyorsunuz ki bu da oyuna çok zevk katıyor.....
      Sana alexander'ı öneririm.Bakalım kaç tane kendinden kat kat üstün orduyu yenebileceksin.

Ayrıca yapay zeka olarak rtw aralarında en iyisidir.(kale kuşatmaları hariç)Bunu ufak denemelerle görebilirsin, M2tw de çevirdiğin adam seni ihmal edip önüne bakarak takılırken rtw de yapay zeka ordusunun belli bölümünü sana yönlendiriyor ve bu paylaşımı da çevirdiğin kuvvetle orantılı olarak yapıyor.

Kaldı ki bu konuda CA'yı suçlamamak lazım pek aslında.Yapay zeka yapmak hele ki tw gibi bir oyunda oldukça zor.Bunu okulda programlamaya girdikten sonra daha da iyi anladım, bırakın oyunu en dandik bir program yazarken bile insanın bir tarafından terler akıyor uğraşmaktan......
      rtw en iyisi olsa ne olacak? seni zerre kadar zorluyor mu? ben xgm'de pirrusun devasa ordusunu heroicle yendim bu mudur zorluk? yapay zekaya en iyi orduyu da versen eline yüzüne bulaştırmakta bire bir.
      yapay zeka yapılır. CA koskoca firma. her oyundan önce yapay zeka şöyle gelişti böyle gelişti diyorlar ama temelde rtw'dan bu yana aynı yapay zekayı kullanıyorlar.
      adamlar bu iş için para harcamak istemiyorlar zaten multi campaign ve drop-in savaşlar bu yüzden getirildi. yani CA işin kolayına kaçtı. yoksa yapılmayacak şey değil.

yapay zekanın insan zekası gibi kıvrak olmasını bekleyen yok ama azıcık çeki düzen verilmesi lazım. yapay zekanın elinde devasa ordular olduğu için zorlanıyoruz, zafer kazanınca "ne savaştı be" diyoruz ama bu karşı taraf kalabalık olduğu için böyle. yoksa yapay zeka, zekasını konuşturup parlak hamlelerle bizi hataya zorlamıyor. en azından benim zaferden anladığım bu değil. ben isterim ki yapay zeka birazcık daha mantıklı davransın, bir iki taktik ve dizilim programlansın da onları kullansın.
      -turcoman

anthology paketinde orjinal, barbarian ve iskender var, her biri ayrı CD olarak ( mallık yapıpı alexander CD sini kaybettim)

alexander bence normal romadan daha iyi çünkü benim phalanxlara ve güçlü atlılara karşı bir zaafım var ( noob squaredten nefret ediom :D)

iskender2in kötü yanı campaign de şehir al al nereye kadardı. ve toplamda 5 ülke var bu da çok az.

Bir de şunu soracam. İskender filminde bile kılıçlı adamlar vardı, neden hiç bir yunan faction'da normal piyade yok ? kanatları tutmak için pezıntlar yeterli olmuyor :D

ve alexander da kontrol değişmiş, ben adama koş diyip iki kez tıklıyorum genelde adamlar koşup 1 saniye sonra tekrar yürüyorlar falan ...

Bu arada, konu dışı ama bilen vardır, ben internette dolanırkan XP security diye bir şey açıldı birden ( ben türkçe kullanıyorum ama ingilizce program geldi) ve bilgisayarda tonla virüs buldu ve birkaç Win32 dosyasında virüs olduğunu söyledi, temizle dediğim zaman programı alın falan dedi,

ben herhalde kabul etmedim ama şimdi ne zaman internete girsem hiçbir siteyi açmayıp site tehlikelidir açmanızı tavisye etmıyoruz diyor ( google bile) ve hiçbir siteyi açmıyor.

Denetim masasında programı bulup sileyim dedim ancak ne program yükle kaldırı, ne de denetim masasında herhangi bir programı açmama izin vermiyor, bir dosya eksik falan bir şeyler diyor.

Turcoman sen bilirsin, bu kesin yalancı antivirüs değil mi ? Başlat menüsünde de yok ,alttaki başlta çubuğunda çıktı ve bir türlü de ordan silinmiyor.

Umutsuz vaka ? ?

BU ARADA : iskenderdeki tüm savaşları very hardda bitirdim ama bir türlü gaugamelayı hardda bile bitiremedim yaw :D
      @Cengiz, o virüs programı değil bildiğin pop-up ve virüs gibi birşey üstelik çok allahsız birşey, senin format atmana gerek yok sanırım.TuneUp utilities bunu yükle ve bilgisayarı tarat, ayrıca ccleaner ile temizle bilgisayarı, beceremezsen beni online gördüğünde hatırlat bakalım....

@Cengiz Makedonyada kılıçlı birliğe rastgelmedim şu ana kadar.Ama hoplite ları 45 derece açıyla sola ve sağa kır mis gibi koruyorlar kanatları.....

@Velandor Terrae'deki savaş Vanilladaki Teutobergten daha mı zor?Ben vanilladakini vh de 2-3 kez yendim ama çok zor savaş harbiden.Biraz şansa ihtiyacın var.