Atlı okçuların kullanımı

   Atlı okçuların kullanımı

   atlı okçuların kullanımıyla ilgili bu taktikler daha çok multiplayer oyunları için geçerlidir. ancak buradaki pek çok bilgi single playerda da işinize yarayabilir.
   atlı okçuları kullanmak belki de oyundaki en zor işlerden biri.
   oklamanın temel amacı düşmanın sayısını azaltıp yıpratmaktır.eğer bu mümkün değilse en azından düşmanın ağır ya da hafif süvarileri merkezden uzaklaştımak amacımız olmalıdır.. daha ileri seviyelere geçmeden atlı okçularla düşmanı tamamen yok etmeyi tasarlamayın.

   atlı okçuları kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

   1- kesinlikle süvarileri oklayın. mümkünse ağır süvarilerden başlayın. süvarileri yıpranmış bir düşmanın şansını oldukça azaltmış olursunuz.
   2- oklamanın temel kuralı düşmanı arkadan ya da en azından yandan oklamaktır. mümkün olduğunca bu fırsatları zorlayın.


   oklara karşı direnç noktaları   yukarıdaki şemada da göreceğiniz gibi bir askeri arkadan okladığınızda yetenek (skill) ve kalkan (shield) savunmaları etkisiz hale gelmektedir.
   bu durumda düşmanınıza ağır kayıplar verdirebilirsiniz.   eğer yandan oklarsanız bu sefer de kalkan savunması yarı yarıya azalır. yani yine daha etkili olursunuz.
   ancak cepheden okladığınızda düşmanın savunması tam etkin hale gelir ve verdiğiniz hasar minimize olur.   3- atlı okçuları kullanırken mümkün olduğunca crossbowmen birliklerini kullanın. bunları en iyi örneği polonyalı strzelcy'dir.
   bunun dışında batılı ülkelerdeki mounted crossbowmenlar da güzel bir tercihtir.
   crossbowmen birliklerini kullanmanın avantajı hem daha isabetli atmaları, hem de zırh delebilmeleridir.
   crossbowmenlar düşman zırhının yarısını etkisiz kılar. bu da size büyük avantaj sağlar.

   4- atlı okçunuzu seyrek dizin (loose formation). skirmish modundan alarak süvariyi kendiniz yönetin. eğer skirmish açık olursa düşman yaklaştığında süvariniz kendiliğinden kaçmaya başlar.
   bunun yerine süvarinizi siz yönetin. daha zordur ama daha etkilidir.   5- karşınızdaki süvari de eğer atlı okçuysa, sayılarını yeteri kadar azalttıktan sonra charge yaparak bozmak etkili bir tercih olabilir.
   yalnız dikkat. birliğinizin morali sağlam olmalı.
   charge etmeden önce süvarilerinizi mutlaka sıkı dizilime sokun ve ateş serbest (fire at will) modunu kapatın. bu sayede süvarileriniz doğrudan kılıçla charge yapacaklardır.
   en sonunda WT yapmayı unutmayın.

   Post was edited 1 time, last by “annibal” ().

   yapamazsınız zaten. düşman gel beni arkadan okla diye beklemeyecektir ama bir anlık dalgınlıktan faydalanarak bir süre arkadan oklamak çok işinize yarar.
   hiç olmadı yandan oklama imkanı sıkça karşınıza çıkabilir.

   ama daha çok rakip süvarileri başka yönlere çekme amacıyla yaparsanız daha etkili olur.
   Zaten atlı okçuların kullanılmasının ana amacı bence düşmanın taciz(harrash) etme. Düşmanın buna tepkisi ya kendi atlı okçularını yada yaya okçularını kullanacak yada misil birliği yoksa bir an önce savaşa tutuşmak için bütün ordusunu ileri sürecektir.