Grenadierslerin Gücü !!

Grenadierslerin Gücü !!

Oyun ilk çıktığı zamanlar işe yaramaz deyip bir kere bile kullanmadığım granedierslerin gücünü 3 ay önce farkettim.Rifflemen yerine yanlışlıkla grenadiers almıştım bir savaşta.Sonra tüh tüh tüh dedim savaşı kaybettik allahın bombacıları ne işe yarıcak dedim. Arkasına atlılardan koruma amaçlı olarak line inf koymuştum. Sonra düşman gelmeye başladı. Acaba bu bomba nasıl birşey dedim. Tıkladım.Düşmana yakınlaştı askerler. 80 bombayı aynı anda salladılar. Ve gözlerime inanamadım . 2 saniye içinde yaklaşık 60 kişi havaya uçmuştu. Evet tam 60 kişi. Ardından normal tüfek atışı yaptırdım ve kalan 100 kişiden de 30 tanesi tüfek atışı ile ölünce düşman panikledi ve direk kaçtı. Kalan 25 bombacı ile neredeyse savaşa hiç girmemiş olan düşman süvarilerinin yanına gittim ve onlarada bomba salladım.Ümitsizdim çünkü bombacılar atlılara karşı kötü diyordum.Kare biçimi alamıyorlar diyordum.Ancak 2 saniye sonra lafımı geri almak zorunda kaldım.Tek bir bomba atışıyla tüm atlılar kaçıverdi.Yani 80 lik bombacılarla 160 lık inf leri hatta yıpranmış süvarileri yenmeniz mümkün.Tabi kalabalık atlılardan korumanız çok önemli. :thumbsup:
      Grenadiersler tercumesi el bombacilari sectiginiz birlik büyüklügüne
      göre sayilar 20-80 arasi degisir. BU tip birliklerin etkisi birlik
      boyututu büyüdükce dahada artar. Sayilari itibari ile destek birlikleri
      gurubuna girerler. 3-2 3-1 düzeninde ates ederler ve yaklasik 40 sn
      doldurma süreler i vardir. Fakat Grenadierler in gücü el
      bombalarindadir. Silahlarinin menzili 70m, elbombalarinin menzili ise
      50 m dir. Rakib elbomba yagmuruna tutar. Oturan bir bomba saldirisi
      birligin yarisini yok ediyor. 10 Elbombasi atabilen bu birlikler yakin
      dögüstede etkililer. Fakat süngü hücumuna gecmeden rakip birligi kendi
      sayiniza indirmeye calisin yoksa sizi elbombalarida kurtaramaz :) .

Tüfeklerini 40 sn yede doldurduklari halde el bombalari icin bu söz
      koonusu degil. Yani her seferinde el bombasi atmakicin bomba dügmesini
      secmeniz lazim ve bomba bitmedigi sürece her emir geldiginde
      istediginiz bölgeyi bombalarlar.

El Bombalari disinda birlik olarak Elite birlikler ile Line Infanterilerin karisik özelliklerine sahipler.

(Grenadier bölümündeki aciklamamdan alintidir)
       photo woc7_zps1187c360.png
      Warriors of Crom ile 8 sene...

Grenadier birliklerine hic güvenmeyin. Daha dogrusu digerlerini bilmem ama benim karsimda oynayan güvenmesin. Bomba atmak icin yakin menzile girmesi geektigi icin gelene kadar 2 salve kursun yiyor. yakina gelenin bomba atmaya geldigini bildiginiz icinde bu iki salveden sonra birliginizin tüfek doldurmasini beklemenize gerek yok derhal bu grenadier birligine hücuma gecin. Daha sonra birligin komutani parcalarini dahi toplayamaz :) . Ayrica bildiginiz gibi etw de square yani Kare formati icin en az 50 kisi gerekmekte. Eger bilmiyorsnizda simdi ögrendiniz :) . sayi 49 daki olunca artik kare formata girilemiyor ve suvari hücumu size daha etkili oluyor. BU yüzden grenadierlere karsi suvariler de cok etkili. Yani grenadier kullanmak iki tarafi keskin bicak gibidir. Karsinin canini yakayim derken sizin caniniz yanabilir
       photo woc7_zps1187c360.png
      Warriors of Crom ile 8 sene...